Cocoa Seed Butter


Екстрахиран од зрната на какаото. Изобилство на витамини: Е и А, магнезиум, калиум, цинк, омега-6 и омега-9 масни киселини, го прави еден од најблагопријатните путери за сите типови кожа, а особено за најчуствителните. Големото количество на антиоксиданти кои се борат против слободните радикали, го одложува времето на појава на првите бори, го успорува процесот на стареење на кожата, и инстантно ја оживува, омекнува у подмладува уморната и бозживотна кожа. Брзо се впива во кожата и не оставан мрсен траг. Идеален е за време на летните месеци: пред сончање- за припрема/нега на кожата, за време на сончање-ја штити кожата од сончевите зраци и го забрзува потемнувањето, после сончање- за еластичност, смирување, освешивање и опуштање на кожата. ВНИМАНИЕ: како путерот штити од сончевите зраци, но мала е моќта за заштита од влијанието на UVA и UVB зраците. Помага при третман на стрии и полесн лузни. Одличен е за прихранување, хидратирање и регенереирање на сите типови коса, а особено за кадрава и хемиски третирана коса. Преминува во течна состојба на температура 35-35С Избегнувајте директна сончева светлина.


Цена: 455 мкд